Першим і найнеобхіднішим продуктом для новонародженого є матусине грудне молоко. Однак не всі мами мають змогу годувати діток грудьми. Причин може бути чимало: незнання особливостей грудного вигодовування, проблеми із лактацією, швидкий вихід на роботу, певні захворювання у матері чи дитини тощо. На допомогу у таких випадках приходять готові суміші.
Минув час, коли потрібно було вистоювати довжелезні черги, щоб придбати пляшечку із кашею для малюка на «молочній кухні». Зараз можна придбати суміш у будь-якому супермаркеті, в спеціалізованих мазаних чи аптеках. Виробники запевняють, що пропонують лише найкорисніше харчування, яке не менш цінне, ніж грудне молоко. Здавалося б, залишилося лише підійти до прилавка, обрати упаковку, яка найбільше подобається, виробника, якому довіряєте, врахувати вік немовляти і просто змішати декілька ложок суміші із кип’яченою водою навіть без варіння.
Цілком зрозуміло, що для індустрії виробників дитячих сумішей грудне вигодовування є своєрідним конкурентом. Тому і переконують, що саме суміші їхнього виробництва – є найкращою альтернативою. Адже річний прибуток від продажу дитячих сумішей – вісім трильйонів доларів США (разом із пляшечками та пустушками). Основний інтерес таких корпорацій – прибуток, і аж ніяк не здоров’я новонароджених.
Дедалі більше батьки остерігаються підробок, прострочених сумішей, або таких, склад яких не викликає довіри. Зокрема ми рекомендуємо усім, хто стикається із потребою купівлі дитячої суміші, обов’язково звертати увагу на склад суміші. Неодноразово купуючи суміш для своїх дітей, я мала змогу зауважити, що деякі із них містять такі речовини, які не рекомендовано для вживання. Зокрема:
Кукурудзяний сироп – містить глюкозу. Материнське ж молоко містить лактозу, основне джерело вуглеводів.
Соєва олія – її виробляють під дією високих температур і хімічних речовин, рафінують та дезодорують. Окрім цього, може бути гіркою.
Сахароза – не містить лактози, тобто це не підходящий цукор для дітей.
Карраген – надзвичайно погано засвоюється. В більшості готових сумішей наявність каррагену – основна проблема поганої засвоюваності дитячим організмом. Речовина провокує проблеми з легенями та затримує розвиток у мишенят, на яких проводилися досліди.
Ізолят соєвого білка – містить фіто естрогени, які можуть впливати на гормональний розвиток немовляти. Він не має статусу безпечного продукту.
Соєвий лецитин – добувають із осаду соєвої олії, може містити пестициди.
Синтетичні вітаміни – часто мають ефект протилежний від очікуваного, зокрема від того ефекту, який можна отримати споживаючи натуральні вітаміни, які містяться у їжі.
Пальмова олія – негативно впливає на мінералізацію кісток у дітей, знижує щільність кісток. Крім того, наявність пальмової олії у дитячій суміші ускладнює роботу шлунково-кишкового тракту, а також провокує зригування, закрепи та коліки.
Одним із «трюків» виробників дитячого харчування є проблема нестачі заліза у дитячому організмі. Для того, щоб поповнити його – пропонують придбати спеціальні суміші із підвищеним вмістом цього елементу. Однак варто утриматися від купівлі таких сумішей: у них міститься у 22 рази більше заліза, аніж потрібно дітям, що завдає шкоди здоров’ю, однак за рахунок цього вони дорожчі, отже – прибуткові.
Тому, якщо немає можливості грудного вигодовування, варто якомога швидше (керуючись рекомендаціями педіатра) замінювати куповані суміші на інші продукти харчування, які можна вводити у дитячий раціон.