Правильна гігієна ротової порожнини починається з використання зубних щіток і зубних паст, які допомагають зберігати Ваші зуби і ясна здоровими. Чищення зубів як мінімум двічі на день допомагає уникати карієсу та захворювання ясен. Зубний наліт (липка біла плівка з білків і бактерій, що постійно формується на Ваших зубах) та особливо наліт, що знаходиться ближче до Ваших ясен і в міжзубних проміжках, стає причиною хвороб парадонта.
Продукти життєдіяльності мікроорганізмів можуть подразнювати ясна і ушкоджувати зуби. Це може привести до гінгівіту – першої стадії захворювання ясен. Якщо його виявлено рано і за умови належної гігієни ротової порожнини і регулярних візитів до стоматолога, гінгівіт можна вилікувати. Якщо гінгівіт ігнорувати, він може прогресувати і перейти у більш тяжку форму хвороб пародонта – пародонтит (коли ясна і кістки, що підтримують і утримують Ваші зуби, руйнуються). Так Ви можете втратити зуби. Можливо, Вас здивує те, що найчастіше втрата зубів у дорослих є результатом не карієсу, а хвороб пародонта.
ЗАПОБІГАННЯ ЗАХВОРЮВАННЯМ ЯСЕН
Чищення зубів з використанням зубної щітки (Ваш стоматолог може порадити, який вид щітки є кращим для Вас) допомагає видалити наліт з Ваших зубів. Незважаючи на те, якою зубною щіткою Ви користуєтесь (звичайною чи електричною), Ви повинні змінювати зубну щітку або насадку кожні три місяці, як це рекомендовано стоматологами.
Після чищення зубів Вам варто також щодня використовувати флос, щоб чистити в проміжках між зубами і під лінією ясен – це ділянки, яких важко дістатись щіткою.
Прогресування хвороби з віком можна призупинити шляхом проведення гігієнічних заходів. Якщо Ви чистите зуби і використовуєте флос щодня, регулярно проходите обстеження у свого стоматолога і використовуєте зубну пасту, яка містить фтор, Ви маєте кращі шанси зберігати Ваші зуби та ясна здоровими протягом всього Вашого життя.
ПЕРЕВАГИ ФЛОСИНГУ
Переваги чищення зубною ниткою стають очевидними з першого дня і забезпечують основні умови для здоров’я Ваших зубів і ясен – чим швидше Ви почнете, тим краще. Після флосингу зуби стають чистішими, оскільки нитка сягає тих ділянок, яких не дістається зубна щітка. Навіть якщо спершу Ви почуваєтеся дещо незграбно, продовжуйте, і скоро Ви помітите відмінність. Зробіть це одним із постійних Ваших щоденних обов’язків.
Не турбуйтеся, якщо Ваші ясна спочатку кровоточать – це трапляється досить часто. Після кількох днів чищення ниткою кровоточивість повинна припинитися. Якщо кровоточивість продовжується, проконсультуйтеся у стоматолога. Попросіть свого стоматолога показати Вам, як правильно робити флосинг.
ЯК ЧИСТИТИ ФЛОСОМ
1. Візьміть близько 50 см зубної нитки і нещільно намотайте її більшу частину навколо середніх пальців обох рук (намотати треба більше навколо одного пальця, ніж навколо іншого). Залиште 5 см нитки між пальцями.
2. Великими та вказівними пальцями натягніть флос і обережно пропустіть його між зубами. будьте обережні, щоб непоранити ясна.
3. Обведіть нитку навколо кожного зуба у формі літери «С» й обережно рухайте її вниз – вверхвздовж бокових поверхонь кожного зуба, зокрема під лінією ясен. Розмотуйте нову частину нитки для кожного нового міжзубного проміжку.
4. Дотримуйтесь плану чищення між зубами – попросіть свого стоматолога дати Вам схему, що показує ділянки Вашої ротової порожнини, яким Ви повинні приділяти особливу увагу.
ЗАСОБИ ДЛЯ ЧИЩЕННЯ МІЖЗУБНИХ ПРОМІЖКІВ
Є різні типи флосів (восковані, невосковані, з різними смаками) та зубних флосеток. Запитайте стоматолога, який з продуктів для чищення міжзубних проміжків Вам доцільно використовувати. Якщо Ви носите брекети або мостоподібні ортопедичні конструкції, що заважають звичайному флосингу, Ви можете спробувати пронизуючий флос з жорстким кінцем, який дозволяє пропускати нитку між зубами або під ортодонтичною чи ортопедичною конструкцією.
До інших засобів чищення між зубами належать міжзубні щітки і зубочистки. Міжзубні щітки йоржики підходять для широко розташованих зубів, брекетів, мостів й імплантантів. Порадьтесь з стоматологом, які міжзубні засоби краще відповідають потребам Ваших зубів.