Заведено вважати, що годування грудьми – найемоційніший етап єднання матері й дитини. Та, попри взаємні позитивні емоції та користь для немовляти, для матусі період грудного годування автоматично перетворюється у період «харчових табу». Для того, аби воно було повноцінним та не завдавало шкоди маляті, потрібно добре подбати про власний раціон.
«Ваша мама прийшла, молочка принесла»)))
Найважливішими та найважчими, мабуть, є перші три місяці життя немовляти. На цей період припадають так звані «кишкові коліки» у малюка. Тож годуюча мати не має права дозволити собі щось зайве у плані харчування, адже склад молока формується в залежності від того, чим харчувалася жінка. До слова, продукти харчування мають вплив і на смакові якості молока, а не лише його поживність, наповненість необхідним вітамінам та мікроелементами. Раціон годуючої матері передусім повинен бути збалансованим. У нього мають входити і м'ясо, і овочі, фрукти (спочатку – банани та яблука, очищені від шкірки), каші, сирно-молочні продукти, яйця. Однак варто завжди мати на увазі, що надмір густої їжі може спричиняти закрепи у малюка. Тож годуючій матусі варто слідкувати за тим, щоб у раціоні було достатньо супів та рідини. Зокрема, варто пити ті чайки, які заведено давати і малюкам: чай з ромашки та насіння кропу, відвар із сухофруктів та родзинок.
Про те, чого не можна
Від кави, чаю, соків-фрешів краще утриматись. Кофеїн, який міститься у каві та чаї буде негативно впливати на малюка, він може бути неспокійним. А от соки–фреш можуть спровокувати алергічні реакції чи діатез у малюка. З цих же причин варто виключити із раціону і шоколад. Про шкоду алкоголю та куріння мабуть і пояснювати не варто. Це ті продукти, які мають бути стовідсотково виключені з життя матері на час годування грудьми, як і в період вагітності. Копчене, пряне, надто солоне чи надто солодке – це все не для тої жінки, яка хоче годувати малюка із користю. Не може бути й мови про торти із кремами, капусту, груші, квасолю чи горох, консервацію, газовані напої та про цитрусові, ягоди.
Для молодої матусі – здорове харчування
Значно приємніше говорити про те, що ж можна вживати матусі на час здійснення такої важливої місії. Раціон має бути максимально «здоровим». Матуся може вживати дещо більше калорій, ніж до появи малюка, однак не варто дослухатися до порад типу «їсти за двох». Значно важливіше, що саме їсти.
Не завадить молочна каша. При наявності закрепів у малюка варто утриматися від рисової молочної каші. Однак не зайвим буде нежирний кефір та домашній сир. Відварне м'ясо, печінка або риба повинні бути щодня на столі матусі. Три-чотири рази на тиждень варто вживати варені яйця. Добре їсти відварні овочі, зокрема, морквяно-буряковий салат злегка приправлений олією. Можна їсти і улюблені вареники, макарони, однак у межах розумного – від «важкої» їжі, «важчає» і молоко. Вівсяна, гречана, пшоняна каша підуть лише на користь маляті.
Здавалося б, що перелік заборон значно довший, аніж «дозволених» продуктів. Насправді ж, в списку того, що дозволено – лише здорові продукти, які не лише захистять ще не сформований шлунково-кишковий тракт маляти, але й додадуть сили та здоров’я молодій матусі, виснаженій після пологів.
Хочеться наголосити, що такий обмежений раціон триватиме порівняно недовго – принаймні до трьох місяців. Чимало матусь годують грудьми до двох років, а то й більше. Це не означає, що до цього часу варто обмежувати себе у всьому. Малюки в такому віці вже можуть їсти фактично усе, тож і матуся може жити повноцінним життям, не відмовляючи собі у гастрономічних пристрастях.